MAKEDONYA GECE HAYATI

MAKEDONYA GECE HAYATI

Her insan günlük yaşamın stresinden kurtulmak ve rahat bir nefes alabilmek için gece hayatına ihtiyaç duymaktadır. Bu kimi zaman küçük sakin bir cafede iyi bir dostla muhabbet, kimi zaman şehrin gözde mekânlarından birinde eğlence, kimi zamanda büyülü bir manzaraya karşı oturarak geçirilen zamana işarettir. Makedonya gece hayatı tüm bunları kapsar nitelikte cafelere, barlara, meydanlara, festivallere ve gece kulüplerine sahiptir. Ülkenin her kentinde gece hayatı renkli olmasa da üniversitelerin yer aldığı bölgelerde öğrencilerin rahatlıkla dışarı çıkıp eğlenebileceği yerler bulunaktadır. Özellikle ülkenin başkenti olan Üsküp'te gece hayatı çok fazla popüler gözükmese de yerel halk tarafından da tercih edilen gece kulüplerine ulaşmak oldukça kolaydır.
Genellikle tercih edilen mekânlar Club 69, Midnight, Paradizo, Havana ve Marakana’dır. Üniversite okumak için Üsküp'ü tercih eden öğrenciler burada çok ucuza ve rahat bir şekilde eğlenebilmektedirler. Dışarıda en lüks restoranda bile yenilecek bir yemek ve içilen içkiler 20 TL’yi geçmeyecek kadar uygundur. Bunun dışında yine Üsküp'te Büyük İskender Meydanı öğrenciler için sosyal yaşamın merkezi konumundadır. Burada dış ülkelerden okumaya gelen öğrenciler dilediği gibi cafe ve restoranlarda vakit geçirmenin yanı sıra, meydanda bulunan antik eşya satan dükkânları ziyaret ederek kendi kültürlerine yakın ürünlerle karşılaşabilmektedirler. Turistik amaçla gelen öğrenciler buradan ailelerine, dostlarına ve yakınlarına güzel hediyeler alabilirler.

            Öğrenciler günün yorgunluğunu atmak için Taşköprü’yü geçerek Makedonija Meydanı’na bakan kafelerden birine oturup, Makedonya’nın en ünlü birası olan Skopsko markalı biraları tüketebilmektedirler. Meydana bakan kafe ve barlarda, bira içmek ise sadece 100 Dinar, yani 4 TL civarındadır. Buda öğrenci bütçesini sarsmadan öğrencilerin eğlenceli bir akşam geçirmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanında Makedonya özellikle öğrencilere tavsiye edilen Rumeli gecelerine katılmalarıdır. Bunlar hem Makedon kültürünü tanımalarına hem de Rumeli müzikleri ile farklı bir deneyim yaşamalarına katkıda bulunabilir.
Üsküp’ün gece hayatında ortaya çıkan bir başka meşhur yönü kumarhaneleridir. Gerek turistler, gerek yer halk ve öğrenciler Makedonija Meydanı’nın yakınında bulunan Admiral Casino’da isteğe bağlı olarak farklı oyunlar oynayarak eğlenebilmektedirler. 

            Üsküp'e 15 dakika uzaklıktaki diğer bir Makedon kenti olan Ohrid’te dilediğiniz tüm eğlence mekânlarına ulaşabilmektesiniz. Ohrid Makedonya’nın doğal güzelliklerine ve tatil mekânlarına sahip kentlerindendir. Bu nedenle gece hayatı oldukça renklidir ve üniversite öğrencileri hafta sonları veya boş günlerinde 1 2 günlüğüne bu kente gidip tatil yapabilirler. Akşamları burada Ohri Göl'üne karşı dilediğiniz gibi bir mekân bulabilir, doğal manzaranın tadını çıkararak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.  Üniversite öğrencileri sınav ve ders stresinden kurtulmak için kimi zaman doğal ortamla baş başa kalmak ister, Ohri Gölü bu ortamı öğrencilere sunmaktadır. Bunun yanında öğrenciler eğlenmek için gece kulüplerine gidebilmektedirler.


Gece kulüpleri gece yarısından sonra daha çok rağbet görmektedir. İnsanlar gruplar halinde önce küçük cafeler de vakit geçirdikten sonra gece kulüplerinde belirli saatlere kadar eğleneyi tercih ederler. Öğrenciler genellikle saat 1'den sonra kulüplere gitmeyi tercih etmektedirler, çünkü kulüplerde gece hayatı 1'den sonra daha da canlı hale gelmektedir.
Ohrid sehrinde de gece hayatı oldukça ucuz ve hareketlidir.  Ancak bazı kentlerde ise gece hayatı 12 den sonra sona ermektedir. Örneğin, Budva kentine sahilde yan yana bulunan tüm kulüplere giriş ücretsiz ve içkiler çok makul fiyatlarda olmasına rağmen, müzik ve eğlence erken saatte bitmektedir. Eğlence mekânlarının yerini seçecek öğrencilerin bunu da göz önüne alması gerekmektedir, bu nedenle de önceden internet üzerinden gidilebilecekleri mekân hakkında bilgi sahibi olmak ya da yerel halktan bu bilgiyi edinmek gerekli olabilir.

Shank in
            Dış ülkelerde olduğu gibi Makedonya’da da zaman zaman festivaller düzenlenmektedir. Bu festivaller ucuzluğu ve sunduğu imkânlarla öğrenciler tarafından sıkça tercih edilebilir. Özellikle Makedonija Meydanı'nda düzenlenen sarap festivallerinde farklı türlerdeki Makedon saraplarini tatmanin yani sira, canlı müzik eşliğinde arkadaş grubuyla halk dansları edilebilir. Bu festivaller öğrenciler açısından Makedon kültürünü tanıma fırsatı sunarken diğer taraftan yerel halk ile iç içe güzel bir akşam geçirmelerini de sağlayabilir. Ayrıca festivallerde kurulan arkadaşlıklar ile sosyalleşme de artacaktır. Bu tarz festivallerde öğrenciler birbirlerini kendi aralarında düzenledikleri ev partilerine davet ederek farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile tanışma fırsatı da yakalamaktadırlar. Böylece oluşturdukları gruplarla ülkede yalnızlık yaşamayacak olup sosyalleşme süreçleri de hız kazanmış olacaktır. Bunun yanında Bitola (Manastır) sehrinde ise Eylül aylarında Uluslararası Kısa film ve Belgesel Festivali kutlanmaktadır. Bu festival Manastır şehri için en önemli festival kabul edilmektedir. Burada öğrenciler sinema adına farklı bir deneyim yaşayabilmektedirler.
            Makedonya, nüfusu az olmasına rağmen gece sokakların dolup taştığı bir ülkedir. Gece hayatının oldukça ucuz olması yerel halka günlük streslerinden, öğrencilere ise okullarının yorgunluğundan kurtulabilmek için güzel imkânlar sağlamaktadır. Örneğin, Türk öğrenciler ayda bir veya birkaç kez düzenlenen Türk gecelerinde Türkiye'den Makedonya'ya gelen ünlü dj'ler eşliğinde eğlenme fırsatı yakalayabilmektedir.

Makedonya’da eğitim görmeyi düşünen öğrenciler Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezini arayarak ayrıntılı bilgi alabilirler. Eurostar eğitim merkezi Türk öğrencilere yabancı üniversitelerin tanıtımlarını da yapmaktadır. Geleceğiniz için Eurostar uzman kadrosuyla birlikte karar verin. Hedeflerinize kolayca ulaşın…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr