Makedonya'da yaŞam...

Sahip olduğu genç nüfusu AB'ye aday olmasına engel olmayan Makedonya,  25.713 km²'lik bir yüz ölçümüne sahiptir. AB ile şu an itibari ile müzakere aşamasını bitirmiş ve bekleme süreci içerisindedir.

Bir zamanlar bir Yugoslav ülkesi olan ve çok yeni bir cumhuriyet olan Makedonya, her geçen gün iyileşen yaşam koşulları ile dikkat çekmektedir. Makedonya AB ile uyum sürecini günlük yaşamda refahı sürekli artırarak geçirmektedir.

Yaşam pahallılığı söz konusu olmayan, uygun fiyatları ile günlük hayatını cazip kılan bir ülke olan Makedonya bugün pek çok ülke bizim ülkemiz ve AB ülkeleri ile kıyaslandığında uygun hayat pahallılığı ile göz doldurmaktadır. Makedonya'da bir kilogram et için ödeyeceğiniz paranın bizim paramızla 5TL ya da 6TL gibi bir para olduğunu bu ucuzluğu daha iyi anlamanız için belirtmek isterim.

Makedonya'da ev kiraları;

Makedonya ev kiraları ile de dikkatleri üzerine çekiyor, diğer bir bakımdan genel olarak uygun olan  fiyatların Makedonya'da kiralara da yansıtıldığı görülmektedir. 2+1, 3+1 evlerin bu ülkede ki aylık kiraları 150€ ve 200€ arasında değişiklik göstermektedir. 3 öğrencinin çok rahat barınabilecekleri bu evlerde kiraya ek olarak internet, su, elektrik, doğal gaz gibi ücretler eklendiğinde kişi başına düşen aylık ortalama gider 200TL ve 250TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlar evin metre karesine ve bulunduğu semte göre değişmektedir.

Hiçbir sınav zorunluluğu olmadan Makedonya'da eğitim almak isteyen öğrenciler için Makedonya gerçekten iyi bir fırsat, bizim ülkemizde eğitime harcanan paraların bu ülkede geçerli olmadığı çok ortada, ülkemizde üniversite eğitimine hazırlık döneminde dahi oldukça büyük tutarlarda paralar harcanmaktadır. Makedonya'da ise eğitim üniversite eğitimi de dahil olmak üzere oldukça düşük ücretler içerir.

Makedonya'da üniversite ücretleri;

Üniversite eğitimini Makedonya'da almaya karar veren öğrenciyi bekleyen ücret aralığı 600€ ile 3000€ arasında değişmektedir. Öğrenciler bu ücretleri yıllık bazda ele alıp dönem başlarında olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeyebilmektedirler. Bizim danışmanlık hizmetini üstlendiğimiz GOCE DELCEV Üniversitesi'nden örnekler vermemiz gerekirse; TIP, ECZACILIK, DİŞ HEKİMLİĞİ gibi fakültelerin Makedonya'da eğitim ücretleri yıllık 1000€'dur. Mühendislik fakültelerinde okumak isteyen öğrencileri ise bekleyen yıllık tutar 600€'dur.

Öğrencilerin eğitime ilk başladıkları hazırlık sınıfının eğitim süresi 6 aydır. Öğrenciler bu 6 aylık süreyi 3'er aylık dönemler halinde ödemekte ve bu ücretleri dönem başlarında vermektedirler. Hazırlık eğitimi ise  GOCE DELCEV Üniversitesi DİL Fakültesi tarafından verilmektedir.

Bizim ülkemizin aksine Makedonya'da sınav koşulu olmadan sunulan eğitim ülkemizde ki lise mezunu öğrenciler için büyük bir fırsattır.

%25 Türk, %45'i Müslüman olan Makedonya ülke nüfusunun birçok kültürü içinde barındırması ülkenin eğitim için elverişli bir ülke olma özelliğini artırmaktadır.

Ülkenin her alanında Türk ve Müslüman lokantaları, kafeteryaları gibi yerler oldukça yaygındır.

Bulgaristan üzerinden kara yolu ile ve ülkemizden hava yolu ile ulaşım alternatifleri bulunan Makedonya'ya bizler Makedonya Eğitim ve Danışmanlık hizmeti olarak hava yolunu tavsiye etmekteyiz. Hava yolu ile 1saat 20 dakikaya öğrenci Makedonya'ya ulaşabilmektedir.

Ulaşım için fiyatlar ise;

Sadece gidiş yönlü alınacak olan uçak bileti ücreti şu anda THY ile 175€ ile 200€ arasında değişmektedir.  Kara yolu yol planı ise İSTANBUL-BULGARİSTAN-MAKEDONYA şekli ile 10-12 saat sürmektedir.

 

HakkImIzda

EuroStar Yurtdisi Egitim Merkezi Danismanligi yurtdisinda ve yurdumuzda baslattigi egitim danismanlik ve hizmetini Türkiye'de ve yurt disinda basari ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdisi Egitim Merkezi yurtdisinda bulunduklari ülkelerde uluslar arasi ögrencilere hizmet vermek amaci ile ögrencinin bireysel ve toplumsal yasamin ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliligini tamamlanmayan, zamanin geri alinamayacagi gibi yarida birakilan hiçbir egitimin yararli olmayacagi, yarim birakilan hiçbir hizmetin de faydasi olmayacaktir ...
Devamı...

IletISIm

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr