BİTOLA (MANASTIR) HAVA DURUMU

 

BİTOLA (MANASTIR) HAVA DURUMU

Osmanlı dönemine ait muhteşem mimariler ve doğal güzelliklere sahip Bitola’da iliman karasal iklim hüküm sürmektedir. Yaz ayları genellikle sıcak ve kuraktır. Kış ayları ise bol yağışlı olarak geçmektedir. Yaz ve kış ayları arasındaki sıcaklık farkı oldukça fazladır.
Bitola (Manastır) hava durumu senenin bütün aylarında birbirine yakın sıcaklıklar sergilemektedir. Genel olarak Manastır ismi ile tanınan bu şehir, Makedonya’nın önemli sanayi ve üretim şehirleri arasında yer almaktadır. Dragor nehri kıyısında olup, deniz seviyesinden de yüksektedir.
Sehirde sıcaklık ortalaması genel olarak 11,1 santigrat derecedir. Kış ayları senenin en soğuk aylarıdır. Bu sıcaklıklar her sene çok büyük farklılık göstermemekle birlikte bazı senelerde bir-iki derece artış veya eksiklik göstermektedir. Ocak ayları genel olarak sıfırın altında yaşanan şehirde en sıcak aylarda temmuz ayları olarak belirlenmektedir. Bazen sıcaklıklar eksi otuzlara kadar düşebilmektedir. Temmuz aylarında sıcaklık ise yirmi iki dereceye kadar yükselmektedir. Kış aylarında dondurucu soğuklar yaşanabilmektedir.
Manastır sehri Makedonya’nın en büyük sanayi ve ekonomi şehri olarak hizmet vermektedir. Elektrik üretiminde yüzde seksenlere varan bir katkı sağlamaktadır. Tekstil ve gıda sanayinde de büyük gelişmeler gösteren şehirde, birçok büyük ülkelerinde elçilikleri bulunmaktadır.

Birleşik Krallık, Fransa, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Romanya, Rusya Federasyonu, Slovenya, Türkiye,  Sırbistan Ukrayna ve Yunanistan’ın Bitola'da elçilikleri olan ülkeler arasın da yer almaktadır. Bitola (Manastır) hava durumu, yaz aylarında da normal bir sıcaklıkta devam ettiği için turistlerin de seyahat ettikleri şehirlerarasında yer almaktadır.

 Akdeniz ikliminin hâkim odluluğu Bitola'da mevsim normal sıcaklıklarda devam ettiği gibi çetin kışlar olmamaktadır. Osmanlı egemenliği altında uzun yıllar yaşamıştır. Osmanlı sanata, tarihi yapılara, camiler mimari eserlere çok önem verir, oluşturduğu yapılarda en ince motifleri kullanırdı. Bu tarihi eserler ve yapıtlar Bitola'nın ziyaret şehri olmasın da etki sağlamaktadır.

Bitola (Manastır) hava durumu, Şubat ayı genel hava durumundan su sekilde bahsedebiliriz. Cumartesi günü, kar yağışı sulu ve yumuşak hissedilmektedir. Karın bu şekil de yağması karın yerlerde yoğunlaşmasını engellemektedir. Pazar günü ise hava durumu az bulutlu seyretmektedir. Pazartesi parçalı bulutlu olan hava durumu Salı günü yerini yağmurlu havaya bırakacaktır. Aynı zamanda Salı günü yer yer sulu kar yağışına da rastlanacaktır. Çarşamba günü Bitola'ya gidenlerin ve orada yaşayanların şemsiyesiz sokağa çıkmamaları gerekmektedir. Çünkü yağmur gün boyu etkisini gösterecektir. Yine Perşembe günü parçalı bulutlu olan hava Cuma günü yerine az bulutlu açık havaya bırakacaktır.

 Bitola(Manastır) hava durumu subat ayinda genel olarak bu sekilde devam edecektir. Bir yerin hava durumunun önceden bilinmesi o yerdeki planların daha düzgün işlemesini sağlayacaktır. Gelişen teknoloji ile bilgisayarlardan online olarak hava durumlarını anında öğrenebilir ve planlarınızı ona göre yapabilirsiniz.

Internet üzerinden kolaylikla elde edeceginiz bu bilgiler sayesinde tatil planlarinizi daha iyi yapabilirsiniz. Ayrica kiyafetlerinizi bu hava durumuna göre ayarlayıp kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Siz de Bitola (Manastır) gibi uzak bir Balkan şehrinde tatil yapmak ya da eğitim görmek istiyorsanız mutlaka online işlemlerden hava durumuna bakmayı ihmal etmemelisiniz. Öğrenciler ilkbahar ve yaz aylarında havaların güzel ve sert geçmemesinden memnundurlar.

Havaların yumuşak geçmesi Makedonya’da eğitim gören öğrenciler için büyük bir avantajdır. Çünkü rahatça gezme imkânları artacaktır. Hele ki şehrin ortasından geçen nehrin güzelliğini daha iyi görme imkânı bulacaklardır. Dışarıdan okumak için gelen öğrenciler tercihlerinde hava şartlarına da önem vermektedirler. Çünkü zorlu kış şartları ile hiçbir öğrenci uğraşmak istememektedir. Bu durum onları maddi açıdan da zorlayacaktır.
Öğrencilerin kalacakları yurtları veya isteklerine göre çıkabilecekleri şahsi evlerini yine üniversite rehberlikleri aracılığı ile bulma imkânları bulunmaktadır. Rehberlikler bu üniversiteleri kazanan öğrencilerle irtibata geçerek onların ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirmektedir. Daha çok üniversiteye yakın yerler seçilmektedir. Öğrenciler kalacakları yerleri internet aracılığı ile görüntülü konuşma sistemi yardımı ile kolayca görebileceklerdir.
Yurtlar devlet denetiminde bulunmaktadır. Her yurdun kapasitesine, üniversiteye uzaklığına göre fiyatları belirlenmektedir. Ödemeleri öğrencinin durumuna göre ayarlanmaktadır. Yurtlar son derece güvenli öğrencilerin bütün istek ve ihtiyaçlarına göre kendilerini denetlerler. Giriş ve çıkış saatleri belirlidir. Dışarıdan asla kimliksiz yabancı biri alınmamaktadır. Bütün öğrenciler kimlikle girmek zorundadır. 
Yurt müdürleri sürekli olarak öğrencileri denetlemektedir. Aynı zamanda da kendileri de devlet tarafından denetlenmektedirler. Yurt içerisinde ders çalışma ortamlarına dikkat edilmektedir. Uzak şehirlerden gelen öğrenciler misafir kabul edilerek ayrıca önem verilmektedir. Şehrin bulunduğu konum itibari ve yumuşak havası nedeni ile dışarıdan gelen öğrenciler aynı zamanda turist sayılmaktadır.

Üniversite yönetimi bunun içinde fiyatları uygun turlar düzenlemektedir.  Ayrıca Türk öğrencilere harçlar konusunda indirim yapmaktadır. Üniversite bünyesinde bulunan yemekhanelerde öğrenciler uygun fiyata yemeklerini yiyebilmektedir. Yemeklerin fiyatları uygun olduğu gibi lezzetleri de öğrencilerin istediği ölçüdedir. Öğrencilerin istek ve şikâyetleri doğrultusunda hizmet etmektedir. Üniversitenin spor alanları öğrencilerin kapalı havalarda vakitlerini geçirmeleri yönünden çok uygundur. Kliment Ohrıdski üniversitesi Türk öğrencileri teşvik amaçlı araç gereçlerini ve bütün kitaplarını temin etmektedir. Bu da onlara burayı seçmekte yardımcı olmaktadır. 
Üniversite üç yıllıktır ve dört lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca hiçbir şart aramadan lise diploması ile de üniversitenin belirli bölümlerine girebilme şansı bulunmaktadır. Bu şansı kaybetmek istemeyen bütün gençler elbette ki bunu değerlendirecektir. Bütün imkânlarını kullanarak öğrencilerine her türlü kolaylığı sağlamaya çalışan üniversite kendini ispatlamış ve birçok öğrenci kabul etmiştir. Yeni yapımı tamamlanan yurtları sayesinde daha çok öğrenci alma imkânı vardır.

Yeni yapılan yurtlar son derece lüks, kullanışlı ve öğrencilerin isteklerine cevap verebilecek nitelikte yapılmaktadır. Yurtlarda hijyene ve temizliğe son derece önem verilmektedir. Havanın nemli geçmesi ile olabilecek böcek ve haşerata karşı sürekli ilaçlama yapılmaktadır. Neme karşı dayanıklı dış ve iç cephe malzemeleri kullanılarak yurtların ve üniversitenin sağlamlığı garantilenmektedir. Aileler bu imkânlar doğrultusunda çocuklarını güvenle gönderebileceklerdir. 
            Makedonya’da kış aylarında hava durumu Türkiye’den gelecek öğrenciler açısından biraz zorlayıcı olacaktır. Balkanlardan gelen soğuk hava dalgalarının etkisi ülke genelinde fazlasıyla hissedilmekte ve kış aylarında daha soğuk buz kesici bir atmosfer yaratmaktadır. Ülke genelinin dağlık olduğu ülke kış sporları için oldukça elverişlidir. Dondurucu hava koşullarına karşı Türkiye’de grip aşısı yaptırıp, ülkeye gelmeniz sizin açınızdan daha fayda olacaktır. Makedonya, ülkesi, yaşam koşulları ve üniversiteleri hakkında Eurostar Yurtdışı Eğitim merkezini arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Uzman kadrosuyla yurtdışı eğitiminde danışmanlık hizmeti veren Eurostar ile sizde dilediğiniz bölümü okuma yurtdışında okuma fırsatı elde edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde tüm sorunlarınıza çözüm getiren yetkililer ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir. Üniversite, dil ve lisans eğitimlerinde dünya çapında pek çok ülkede öğrencilerin beklentilerine uygun olarak fırsatlar sunmaktadır. Eurostar eğitim danışmanlarından fikir alarak eğitim hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz.
                                                                                                                    

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr