BİTOLA (MANASTIR) KLİMENT OHRİDSKİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

 

BİTOLA (MANASTIR) KLİMENT OHRİDSKİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

Makedonya’nın eğitim sektöründe bambaşka bir yere sahip olan Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi, ülkenin en prestijli eğitim kurumlardan birisidir. Her yıl yeni bir gelişmeye imza atan, uluslararası atılımları ile ülkenin gurur kaynağı olan ve ülkede kısaca UKLO olarak anılan okulun öğrencileri de ayrıcalıklarının farkındadır. Bitola kentinde konumlanmış ikinci devlet üniversitesi olan bu okul Makedonya gençlerinin yükseköğrenim tercihleri sıralamasında genellikle liste başıdır. Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesinden mezun olmak öğrenciler için sayısız avantajı elde etmek anlamına gelmektedir.

Bu üniversitenin ülke için ayrı bir yere sahip olmasının bir nedeni de yerel bir üniversite yapılanmasından çok daha fazlasına sahip olmasıdır. Yurt dışındaki pek çok ülkenin eğitim kurumları ve araştırma merkezleri ile işbirliği anlaşmalarına imza atmış olan okul, düzenli olarak tüm dünyadaki gelişmeleri takip altına alıyor ve çağdaşlığı yakalamak adına sürekli kendi bünyesine uyarlıyor. Bu da üniversiteye hem çok daha bilimsel bir hava katıyor hem de dünya çapında bir eğitim kurumu özelliklerini barındırmasına sebebiyet veriyor.
Ülkede mevcut olan eğitim sisteminde ve eğitim alanındaki politikalarda okulun oldukça belirleyici bir rolünün olduğunu söyleyebiliriz. Belirlenen stratejiler ile eğitim sektörüne yön vermeyi başaran ve halk tarafından da ciddiyetle karşılanan stratejileri ortaya koyan Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi, son derece modern bir eğitim sistemini benimsiyor. Öğrencilerine de çağdaşlıktan çıkmamaları gerektiğini aşılıyor. Makedonya’da modernlik çizgisinin her geçen yıl yükseliyor olmasında en büyük paya sahip olan Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi’dir. Aynı başarıyı eğitimde kalite çıtasının yükseliyor olmasında da sergiliyor. 

Okulun öğrenciler için son derece popüler olmasının bir başka nedeni de Avrupa Kredi Transfer Sistemi olan ECTS’nin geçerli olmasıdır. Akademik anlamda büyük bir önem arz eden ECTS, bu üniversite öğrencilerinin aldıkları eğitimin kalitesini ciddi oranlarda arttırıyor. Bu sitsem 180 kredilik bir dersi başarıyla tamamlamış olan öğrencilerin mezun olabileceklerini işaret ediyor.
Üniversitenin ders programı incelendiğinde bir lisans programının 3 yılda bitirilebileceği net bir şekilde anlaşılıyor.  Bununla birlikte Amerika Ohiao Franklin Üniversitesi ile bir anlaşma imzalamış durumdadır. Bu anlaşma gereği hızlı link sistemi kullanılıyor ve akademik takvim programlarına dair MBA çalışmaları yapılıyor.
Mezuniyet sonrası öğrencilerin almaya hak kazandıkları diploma tüm Avrupa ülkelerinde geçerli oluyor. Bununla birlikte Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerde ve Amerika’da da Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi diploması kabul görüyor.
ST. Clement Of Ohrid Unuversty Of Btola 4.jpg
Öğrencilerin mezuniyetleri ile birlikte uluslararası anlamda bir eğitim sürecinden geçtiklerini belgeleyebilmeleri anlamına geliyor. Kariyer hedefleri arasında yurt dışında master yapmak gibi planların yer aldığı öğrenciler için bu durum akademik anlamda büyük bir artı puan demektir.
            50’ye yakın alanda lisans eğitimi, 30’dan fazla lisansüstü eğitimi verilen okulda son derece ciddi projelerin üretildiği ve hayata geçirildiği araştırma birimleri de mevcut. Bu okul aynı zamanda zengin kampüsleri ile de öğrencilerin hayallerini süslüyor. Öğrenciler için kampüsün ne denli mühim olduğu biliniyor. Bu üniversite birçok açıdan olduğu gibi yerleşke açısından da öğrencilerin beklentilerini fazlasıyla karşılamayı başarıyor. Bitola’da öğrencileri için bir yaşam merkezine dönüştürülmüş kampüsü bulunan Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi’nin Pirlepe, Manastır, Ohri, Veles, Kicevo ve Üsküp’te de yerleşkeleri mevcut. 13 binden fazla öğrenci ders dışında tüm boş zamanlarını kampüste geçirmeyi yeğliyor.

Üniversitenin engin bir bilgi hazinesi gizli olan kütüphanesinde binlerce eser yer alıyor. Tüm dünyada üniversite öğrencileri tez ve ödevleri için genellikle internette araştırma yaparken bu okulun öğrencileri soluğu kütüphanelerinde alıyor. Aradıkları tüm bilgileri üniversitenin kütüphanesinde kolaylıkla bulabiliyor. Ancak bu durum bazı öğrenciler için dezavantaj olma özelliği taşıyor.
Ödevlerin gecikmesi, tezlerin bilgiden noksan kalması halinde, öğrencilerin okutmanlarına yeteri kadar kaynak bulamamak gibi bir gerekçe göstermeleri mümkün olmuyor.
Okulun kütüphanesi adeta bir bilgi deryası… Kütüphanede günün her saatinde son sınıf öğrencilerini görmeniz mümkün. Hangi bölümde okurlarsa okusunlar, öğrencilerin mezun olmaları için son sınıflarında çok ciddi bir tez hazırlamaları ve sunmaları gerekiyor.


Öğrenci yurtları ise adeta bir otel konforuna sahip... Hatta ülkedeki pek çok üniversitenin öğrencisi bu okulun öğrencilerinin barınma olanakları açısından çok şanslı olduğunu her fırsatta dile getirir.  Her yıl eğitim ağına 3 bin yeni öğrenci ekleyen ve gelişerek büyümeye devam eden okul, öğrencilerin sosyal ve fiziksel gereksinimlerinde aksamalar yaşanmaması için yurt, yemekhane yaşamsal üniteleri de geliştirmeyi ihmal etmiyor. Hatta en büyük bütçeyi bu tür olanaklara ayırdığı da biliniyor.
Ülkemizde Gazi Üniversitesi başta olmak üzere Süleyman Demirel Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi ile anlaşması olan Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi’nin ABD, Bulgaristan, Almanya gibi çok sayıda ülkenin önde gelen üniversiteleri ile de çeşitli anlaşmaları mevcut. Bu üniversiteden alınan diploma dünyanın hemen her ülkesinde geçerliliğe sahip... Ülkemizde de YÖK tarafından kabul ediliyor.

Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi öğrencilerine mesleki eğitim verirken bir yandan da araştırmacı olmalarını tavsiye ediyor. Modern ve gelişme yanlısı bir toplum yaratmak isteyen okul her daim şeffaflıktan yana. Politikalarından geliştirdiği stratejilere, bütçesinden rakamsal verilerine kadar tüm bililerini paylaşmaktan yana olan bu eğitim kurumu, öğrencilerine de aynı şeffaflığı sergilemelerini öneriyor. İnsani ilişkilere ve saygıya da büyük önem verdiği ülke tarafından çok iyi biliniyor.
ST. Clement Of Ohrid Unuversty Of Btola 3.jpg
Çok sayıda etnik grupta öğrencinin eğitim almasına rağmen gençlik enerjisinin ateşlediği çeşitli din, dil veya ırk tartışmalarını bu okulda göremezsiniz. Çünkü okulun politikası, vizyonu ve misyonu saygı üzerine kurulmuş bir şekildedir.
Bitola Kliment Ohridski Devlet Üniversitesi’ne göre her öğrenci saygındır. Çünkü “insan” saygındır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi sizlere Makedonya Bitola’da üniversite imkânı sunuyor. Dünya eğitimini yakından takip eden St Kliment Ohrishki Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen tüm öğrencilere profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti veren Eurostar ile hedeflerinize kolayca ulaşabilir ve akademik kariyer elde edebilirsiniz.
Makedonya’da okumak isteyen genç adaylar ÖSS, YGS ve LYS sınavına girme şartı olmadan dilediği bölümü seçebilmektedir. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile kariyerinizi güvence altına alabilirsiniz.
Geleceğinizi prestijli danışma firmalarından biri olan Eurostar’la sekillendirin. Irtibat bürolariyla hemen iletisime geçerek rehberlik ve danismanlik hizmeti alabilir eğitim görmek istediğiniz ülke ve okul hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eurostar öğrencilere her konuda destek vermekte ve gerekli tüm hizmetleri sunmaktadır.

 

 

St. Kliment Ohriski Üniversitesi Fakülteleri

  1. Teknik Fakültesi
  2. Iktisat Fakültesi
  3. Turizm ve Otelcilik Fakültesi
  4. Pedagojik Fakültesi
  5. Yönetim ve Yönetim Bilişim Sistemleri Fakültesi
  6. Biyo-teknik Bilimler Fakültesi
  7. Tıp Yüksek Okulu
  8. Güvenlik Fakültesi
  9. Hukuk Fakültesi
  10. Teknolojik Bilimler Fakültesi

                                                                                                                            

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr