Makedonya EĞİtİm SİSTEMİ

 

Makedonya bir dönem Yugoslavya'nın baskısı altındaydı işte bu baskı Makedonya'nın batı Avrupa ile karma bir sistemin sahibi olmasının en büyük nedenidir.

Sovyet etkisi hala tüm ders kitaplarında ve eğitim sisteminde çokça hissedilmektedir.

Makedonya'da eğitim görmek amacında olanlar bilmelidir ki sistem, yüksek okul, fakülte ve üniversite olarak sınıflandırılmıştır.

Üniversitede lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için eğitim süresi dört yıl,
yüksek lisans eğitimi almak isteyenler için bu süre iki yıldır. Üniversitede doktora programına devam etmek isteyen adaylar ise çalışmalarını rehber bir öğretmenin yardımcılığında bireysel olarak gerçekleştirmektedirler.

Isteyen ögrenciler lisans, yüksek lisans ve doktora egitimlerini yari zamanli isteyen ögrenciler tam zamanli almaktadirlar.

Üniversiteler Makedonya'da fakültelere özerklik vermiştir, fakat bir yüksek öğrenim kurumunun parçası halindedirler.
 
Devlet Makedonya'da üniversitelere parasal yardım yapmaktadır, İştip, Tetova, Üsküp, Manastır gibi birçok şehirde üniversiteler vardır. Makedonya'da yer alan bu üniversitelerin denkliği YÖK tarafından kabul edilmiştir. Başkent Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Üniversitesi olarak bilinen üniversitenin adı Kiril I Metodi Üniversitesi'dir. Makedonya'nın doğusunda yer alan İştip şehrinde ise Goce Delcev Üniversitesi bulunmaktadır. Bitola ve Ohrid şehirlerinde dağınık yerleşkeleri bulunan kısa adı UKLO olan Manastır Üniversitesi olarak da bilinen üniversitenin adı St. Kliment Ohridski Üniversitesidir.  Kalkandelen Ünivesitesi olarak biline  ve Tetova şehrinde yer alan üniversitenin adı ise Tetova Devlet Üniversitesidir.

Makedonya'nın 2015 yılında ulaşmak istediği bir eğitim hedefi vardır, işte bu yüzden Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı uluslar arası bir çok kuruluş ile birlikte ortaklık programı sürdürüp bu kuruluşlar ile eğitim sistemine başarılar katmaktadır, bu sistem özel girişimcilerin ve devletin desteği ile ortak bir şekilde sürdürülmektedir. Makedonya  tüm bunları ulaşmak istediği eğitim seviyesi için durmaksızın bir hızla gerçekleştirmektedir. Birçok yenilik birçok uluslar arası standart,gerek kurum,gerek öğretim görevlileri, gerek öğrenciler bazında köklü değişikliklere sebebiyet vermiştir. Makedonya yürüttüğü ortaklık programlarına İngiltere gibi ülkelere öğrenci göndermek gibi bir çok sistem getirmiştir.

Makedonya eğitim sistemi üzerinde son derece etkili olan bir isim vardır ki o da British Council. İngiltere ile yürüttüğü iş birliği Makedonya'ya eğitim anlamında büyük katkılar sağlamıştır, global bir ağa sahip olan British Council bu geniş ağına Makedonya'yı da eklemiştir. Bölgesel bazda gerçekleştirdiği projeler ile Makedonya'da İngilizce eğitimi almak son derece kolaylaşmıştır.

Makedonya'da eğitim gören öğrenciler tam net bir rakama ulaşılmamasına rağmen oldukça artmıştır. Makedonya'da eğitimin öğrencilere son derece makul fiyatlar ile sunulması talebi giderek artırmıştır.

Makedonya'da bulunan ve eğitim sürdüren yüksek öğrenim kurumlarının yüzde 25'lik bir kısmı başkentte yer almaktadır. Makedonya'da artan bu ilginin en önemli neden ise Makedonya'nın gerek eğitim gerek hayat koşulları olarak son derece makul fiyatlar ile eğitim  hayatı sunmasıdır. Hayat ucuzluğu Makedonya'da eğitimin patlama yaratmasına neden olmuştur.

Birçok Avrupa ülkesi ile karşılaştırıldığında Makedonya'da bitap sektörü bunlara kıyasla  daha az gelişmiş olsa da, yerli ve yabancı yayın evleri büyüyen eğitim sektörü karşısında  her geçen gün artan bir rekabetle çalışmalarını sürdürmektedirler.

Daha öncede söylediğimiz gibi British Counchil Makedonya'ya etkin bir yatırım yapmıştır, bu yatırımın büyük bir kısını başkent Üsküp'e yapmış olsa da ülke genelinde etkin bir eğitim ağına sahiptir. Milli Eğitim bakanlığı adına tam 5 farklı bursun programını yürütmektedir. Öğrencilere sundukları Chevening bursları eğitim alanında güzel etkiler yaratmıştır. British Counchil eğitimde önceliği İngilizceye vermiştir.  Toplum, eğitim, bilgi, sanat, spor Makedonya ve British Counchil'in ortak önemleri arasında yer almaktadır.

Öğrencilerin üniversitelerde gerçekleştirdikleri bir çok proje uluslar arası isimlerle finanse edilmektedir. Bu isimlerin başında Dünya Bankası ve AB gelmektedir.

St. Kliment Ohridski Üniversitesi ile Kültür Bakanlığı ortak bir çalışma yürütmüş ve bu çalışma ile Avrupa Bologna sistemine geçiş yapmışlardır. Makedonya eğitim çalışmalarının hızını kesmemiş ve  Avrupa Birliği ile de ortaklık programı imzalamıştırlar. Yapılan bu anlaşmalar sonucunda Makedonya'da dil yönünden de diğer eğitim alanlarından da yeterli seviyeye ulaşılmıştır. İngilizce, Rusça, Türkçe, Almanca yeterlilik sınavları bugün Makedonya'da gerçekleştirilmektedir.

Makedonya'da eğitim almanın tek koşulu lise diplomasıdır, bugün Türkiye'de aldığınız bir lise diploması Makedonya'da sizlere eğitimin kapılarını açmaya yetecektir, her hangi bir sınav aranmaksızın gerçekleştirilen bu üniversite eğitimleri öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Yalnız lise konusunda İmam Hatip Lisesi mezunları Makedonya'da bu lise olmadığı için lise diploması denkliği balımından sorun yaşamaktadırlar, bu yüzden bu konuda YÖK'ten detaylı bilgi öğrenmeleri gerekmektedir.

Makedonya bugün çok sayıda Türk öğrenciye eğitim vermekte ve yeni Türk öğrencilere kapılarını sonuna kadar açmış bir ülkedir.

 

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

IletISIm

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr