ISTIP GOCE DELCEV DEVLET ÜNIVERSITESI

 

ISTIP GOCE DELCEV DEVLET ÜNIVERSITESI
Goce Delcev Üniversitesi Kayitlarimiz Başlamiştir. !! Bize danişmadan karar vermeyiniz.

 

Makedonya’nın gururu ve gözbebeği olan kurumlardan biri de Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi’dir. Çiçeği burnunda bir üniversite olmasına rağmen son derece büyük başarılara imza atan bu eğitim kurumu 27 Mart 2007 tarihinde ülkenin eğitim hayatına kazandırıldı. Makedonya Cumhuriyeti Meclisi ülkenin gençlerinin daha zengin bir eğitim kurumu yelpazesi arasından seçim yapabilmelerini sağlamak amacıyla bu üniversitenin kurulmasını kararlaştırdı.
Okulun hem ülkedeki hem de dünyadaki pek çok üniversite kurumundan farklı bir yönü var. O da insani durumları ve duyguları her zaman ön planda tutmasından kaynaklanıyor. Öğrencilere bilgi ve beceri kazandırırken bir yandan da saygıyı ve doğruluğu hiçbir zaman elden bırakmamaları aşılanıyor. Üniversitenin amacı bu gençler aracılığı ile ülkedeki toplum refahını üst düzeylere taşımak ve toplumda ilişkilerin saygı ve sevgi çerçevesinde yürümesini sağlamaktır.

Univerzitet Goce Delcev


Bir toplumu değiştirmenin en kısa ve en etkin yolunun gençleri değiştirmekten geçtiğinin bilincinde olan ender eğitim kurumlarından biri olan Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi, her öğrencisine ülkenin geleceği gözüyle bakıyor. Bu nedenle okulda özel bir üniversite atmosferinin hâkim olduğunu söyleyebiliriz.
Öğrenciler öğretim görevlileri ile rahatlıkla görüş alışverişinde bulunabiliyor, sorunlarını aktarabiliyor ve geleceklerine dair belirlemeye çalıştıkları yol haritasında ögretmenlerinden yardım alabiliyorlar. Tüm bu konfor ve rahatlık üniversiteyi klasik ve alışılagelmiş devlet üniversitesi havasından çıkarıp özel bir eğitim kurumu havasına bürüyor. Ancak bu durumdan ne öğrenciler sikâyetçi ne öğretim görevlileri sikâyetçi ne de halk! Gençlerin bu denli mühim olması aksine halkında takdirini topluyor.

Profesör Doktor Sasha Mitrev’in rektörlüğünü üstlendiği Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi’nin fakülteleri, kentin çeşitli bölgelerine dağılmış durumda. Stip, Kocani, Strumica, Radovish, Vinica, Sveti Nikole, Gevgelija, Kavadarci ile Skopje fakülteleri bünyesinde barındıran bölgeler arasında yer alıyor. Ancak Istip’in merkezinde son derece büyük bir kampüs mevcuttur.
Öğrenciler için aynı zamanda bir yaşam alanı olarak hazırlanmış olan kampüste, öğrenciler aklınıza gelebilecek tüm gereksinimlerini rahatlıkla karşılayabiliyor. Özellikle baharın gelmesiyle birlikte kampüs adeta dolup taşıyor. Minik bir üniversite kenti görünümüne bürünen bu yerleşkede öğrenciler hem eğlenerek yılın stresini atıyor hem de enerjilerini dışarıya vurabilecekleri bir alan elde etmiş oluyor. 
Üniversitede yaklaşık olarak 3500 öğrenci eğitim alıyor. Bu okul karma üniversite özelliğini taşıyor. Sadece Makedonyalı gençlerin değil ülke dışından da birçok gencin alaka gösterdiği bir üniversite olduğunu hatırlatalım. Son derece kaliteli bir eğitim sitemine, hem eğitim alanında hem de mesleki alanda gayet profesyonel bir akademisyen kadrosuna sahip olan okul, eğitim çevrelerinden her daim tam not almayı başarıyor.
ECTS transfer sisteminin uygulanıyor olması okulun eğitim dünyasındaki en büyük artılarından biridir. Bu sistemin mevcudiyeti hem ülke içerisindeki öğrenciler hem de diğer ülkelerde yaşayan ve okumak için Makedonya’yı seçen öğrenciler için son derece büyük bir önem arz ediyor. Bir anlamda bir cazibe noktası oluşturuyor da diyebiliriz.
Bologna Anlaşmaları kapsamında verilen diplomalar Avrupa ülkelerinin tamamı ile Amerika’da geçerli. Bu durum öğrencilerin kariyer planlamalarında çok büyük bir artıyı beraberinde getiriyor. Okuldan mezun olduktan sonra Master programları gibi üst düzeyde eğitim almaya devam etmek isteyen öğrenciler Avrupa ve Amerika’da yer alan üniversiteleri tercih ettiklerinde herhangi bir diploma sorunu ile karşı karşıya kalmıyorlar. Bu da öğrencilerin çok daha özgür bir şekilde seçim yapabilmelerini sağlıyor.

Bu okulda okumak isteyen ve yurt dışından gelen öğrenciler ilk yıllarında özel bir eğitimden geçiyor. Öğrenciler hazırlık senelerinde Makedonca öğreniyorlar. Böylece hem ülkede yaşadıkları süre içerisinde zorlanmıyorlar hem de eğitim aldıkları alanlara ilaveten bir dil daha öğrenmiş şekilde kendi ülkelerine dönebiliyorlar. Son derece profesyonel isimler tarafından verilen Makedonca eğitimi öğrencilerin kolaylıkla dili öğrenmelerini beraberinde getiriyor. Çok sayıda öğrenci 2 ay gibi kısa bir zaman diliminin ardından hazırlık eğitiminin henüz sonlanmamış olmasına rağmen bu dili konuşmaya başlayabiliyor. Hatta pek çok gencin ilgisini çektiği için hazırlık sürecinin ardından ülkenin ana dilini daha ileri seviyelerde de konuşabilmek için dil eğitimine devam etmek istedikleri biliniyor.

Üniversite 13 ayrı fakülteye sahip. Doğal ve Teknik Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Filoloji Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi en çok ilgi görenler arasında yer alıyor. Ayrıca Hukuk Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Müzik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği, Turizm Fakültesi ve Isletme Lojistigi alanları da mevcuttur.
Öğrenciler hangi fakülteyi ve bölümü seçerse seçsin bir açıdan ortak bir eğitimden geçiyorlar. Bu sandığınız gibi hazırlık sürecini kapsamıyor. Tüm öğrenciler mesleki açıdan öğrendikleri tüm bilgileri her an hayata uyarlayabilecekleri bir eğitim alıyor. Elbette mesleki eğitimlerini teorik üzerine alabiliyorlar. Ancak pratik açısından da belirli bir beceriye sahip olmadan okuldan mezun olmaları son derece güç! Çünkü Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi, ülkesine son derece nitelikli ve profesyonel elemanlar yetiştiriyor. Öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra kimileri eğitim sektöründe, kimileri bilişim alanında, kimileri ise teknoloji ve araştırma sektöründe çalışıyor.

Her ne kadar çoğunun hayalinde yurt dışında Master yapmak mevcut olsa da planları arsında eğitim sonrası ülkelerine dönerek kendi ülkeleri için çalışmak mutlaka yer buluyor. Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi pek çok ülke gibi Türkiye’den de büyük ilgi görüyor. Üniversite yetkililer Türkiye ile de gayet dostane ilişkiler içerisinde. Fırsat buldukça Türkiye’deki üniversiteleri ziyaret ederek eğitim sistemleri ve yenilikler hakkında bilgi alan yetkililer, bazı üniversiteler ile işbirliği sözleşmeleri de imzalamış durumda. Bu kurumlar Niğde Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi ve Yozgat Üniversitesi’dir.
 
2012 yılında imzalanan bu sözleşmelere göre bu üniversiteler ile Istip Goce Delcev Devlet Üniversitesi arasında öğrenci, öğretim görevlisi ve hizmetli değişimi yapılabiliyor. Bu da beraberinde her 4 üniversitenin öğrencilerinin de farklı isimlerden eğitim almasını veya öğrencilerin bu okullara geçiş yapabilmesini olanaklı kılıyor.
Üniversite pek çok misyonu kendine görev edinmiş durumdadır. Bunların arasında en çok dikkat çeken üniversiteler arası Isbirligi Merkezi oluyor. Ülkedeki tüm yüksek öğretim kurumlarının iletişim ve dayanışma içerisinde bulunmasını sağlayacak çeşitli proje ve çalışmalara imza atan bu birim, ülke dışındaki pek çok üniversite ile de görüşme halinde. Bunun yanı sıra Yaşam boyu Öğrenme Merkezi adı altında faaliyet gösteren birim, öğrencileri üniversite yaşamına adım atmalarından mezuniyet sonrası kariyer planlamalarına dek her konuda destek oluyor, yol gösteriyor ve rehberlik ediyor. Öğrenciler bir anlamda bu birimden yaşam koçluğu hizmeti alıyor.
Spor ve kültür merkezlerini de unutmamak lazım. Bu merkezler gençlerin ders dışındaki tüm boş zamanlarını değerlendirebilecekleri, çeşitli aktivitelere katılabilecekleri, en yoğun ilgiyi gören ve en aktif sekilde hizmet veren birimlerdir. Sanattan spora kadar tüm branşlarda öğrenci toplulukları da mevcut.
En asosyal öğrencileri dahi son derece sosyal bir konuma yükseltebilen Üniversite bu çalışmaları ve faaliyetleri ile de büyük alkış almayı başarıyor. Okulun ülke içerisinde son derece popüler olması biraz da bu tür etkinliklere önem vermesinden kaynaklanıyor.
Tüm dünyada geçerli bir diploma almak ve hayatınızı garanti altına almak istemez misiniz? Makedonya’da çok az bir bütçeyle okuyup mezun olarak üniversite eğitiminizi tamamlayabilir ve hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Eurostar Yurtdışı eğitim merkezini aramak… Eğitiminiz için gerekli her türlü donanıma sahip olmak istiyorsanız Eurostar’ın alanında uzman yetkilileriyle görüşebilirsiniz. Istanbul Kayıt Merkezinde kayıt işlemlerinize başlanır. Makedonya’da barınacağınız ev ve tüm gerekli işlemler için size rehberlik ve danışma hizmetleri sunulmaktadır.

GOCE DELCEV ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

 Tıp Fakültesi Bölümleri; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Tıbbi laboratuar teşhisi için asistanlık programı, Hemşire ve teknisyen yetiştirme programı, Fizyoterapist yetiştirme programı, Optimetri ve göz optik programı, Diş teknisyenliği  ve protez uzmanlığı programı... Tıptaki son gelişmelerin takip edildiği fakültede bilimsel araştırmalar da yapılmaktadır.      
                                                                                                                                                         Tıp Fakültesi Uzmanlık Programları; Yoğun Bakım Uzmanlığı, Jinekoloji ve Kadın Doğum, Cihaz Kullanma Uzmanlığı, Anestezi Uzmanlığı, Aile Hemşireliği Uzmanlığı, Akıl Sağlığı Uzmanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar ve Önleme Uzmanlığı, Kan Tahlili Uzmanlığı, Kimyasal-Biyokimya, Laboratuar Uzmanlığı, Mikrobiyoloji Uzmanlığı, Refleks Terapi Aküpresür Uzmanlığı, Sıhhi-Kimyasal Laboratuar Uzmanlığı, Kineziterapi Uzmanlığı…

Bilişim Fakültesi Bölümleri; Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgi Sistemleri Teknolojileri, Robotik ve Akıllı Sistemler, Kriptografi ve Güvenlik, Matematik Bölümü Teorik Bilgisayar Bilimi gibi birçok bölüm bulunmaktadır.

              Eğitim Fakültesi Bölümleri; Okul öncesi öğretmenliği Sınıf Öğretmenliği Yüksek Lisans Okul Eğitimi Eğitim Didaktik Yönetim eğitim ve Eğitim Politikası Sosyal pedagoji Öğretmenler yeterlilikleri Öğretim Yöntemleri

Iktisat Fakültesi
Hukuk Fakültesi Bölümleri
Mekanik Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Insaat Mühendisligi Enstitüsü 
Madencilik Enstitüsü Fakültesi
Gastroloji Fakültesi
Doğal ve Teknik Bilimler Fakültesi
Elektrik Fakültesi
Müzik Fakültesi
Ziraat Fakültesi
Doğa Fakültesi

 

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr