ISTIP TÜRK KÖYLERI

 

ISTIP TÜRK KÖYLERI
Istip, Makedonya’da Stip ismiyle bilinen eski bir Osmanlı sehridir. Makedonya’nın Doğu Bölgesi’nde yer alan Istip Belediyesi sınırlarında 34 yerleşim yeri bulunmaktadır. Istip Belediyesi’nin nüfusu toplam; 47.496 olup, Istip merkez nüfusu ise 42.625’dir. 4 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca 2 bölgesel okul 5 ortaöğretim okulu ve 1 üniversiteye sahip olan Istip kasabasında havalimanı da bulunmaktadır. Çok eski bir yerleşim yeri olan Istip’in tarihi milattan önce 111 yılına dayanmaktadır. Istip Ortaçağlarda Sırp Prensliği’nin en önemli şehri olmakla beraber Osmanlı döneminde verimli ve geniş toprakları ile Türk nüfusunun yoğun olduğu ve Türk- Islam hayatının hâkim olduğu bir bölge olma özelliğine sahiptir.  

http://forum.tabut.net/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=54285
1395 yılından sonra yoğun bir Türk cemaati Istip kasabasına yerleştirildi. Yerleştirilen Yörükler kale duvarları dışında iki nehir vadisinde yerleşerek yayıldılar. En büyük Türk göçünün yaşandığı bu yıllarda çok sayıda Türk- Islam eserleri de verdiler ve şehrin Türkleşmesini, İslamlaştırılmasını sağladılar. Kaynaklara göre; Istip XVI. Yüzyılın başlarından itibaren kesin bir şekilde Müslümanlaştı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Rumeli Subaşısı Hüsameddin Paşa’nın Istip’te; camii, kervansaray ve zaviyeler inşa ettirmesi de şehrin Müslümanlaştığının en büyük kanıtı olarak gösterilmektedir. Istip’te yer alan Hüsameddin Paşa Camii’nin yıllara meydan okuyan görüntüsünü dikkatleri üzerine çekmektedir.

Mountain Hut Vrteska
Makedonya Istip'te üniversite okuyan Türk öğrenciler kendilerini ülkelerinde gibi hissedecek mimari yapılar ve tarihi eserlerle karşılaşmaktadır. Mahalleleri, sokakları, camileri, hamamlarıyla Türkiye sokaklarında dolaşıyor gibi hissedip Istip'te yabancılık çekmemektedirler. Istip'teki Türk köylerinde dolaşırken eski yeni tüm yapılarda Türk ve Osmanlı esintileri görüp sanki kendi ülkelerinde geziyor gibi düşünmektedirler. Aynı samimiyeti yakalayabilecekleri Istip sokaklarında dolaştıklarında, Türkçe konuşan birçok insana özellikle de esnafa rastlamanın sıcaklığını da yaşamaktadırlar. Etrafa bakıldığında küçük patika yollar, sevimli mahalleler, taş evler görülmekle beraber Osmanli döneminden kalan mimari yapıların yıllara nasıl meydan okuduğunu da görebilmeniz mümkündür.    

Mountain Hut Vrteska     
 
Istip Makedonya’da tam bir öğrenci sehridir. Makedonya Istip’te bulunan Goce Delvec Üniversitesi 27 Mart 2007 senesinde meclis kararıyla kurulan 4. devlet üniversitesidir. Yakın tarihte kurulmasına rağmen çok hızlı bir gelişim ve değişim göstermiştir. Bu kısa zaman içerisinde birçok fakülte açmış ve kendi bünyesinde gelişmeye devam etmiştir.
                  A close view of old church near Isar hill

Istip’in nüfusu 47.496 iken Istip Goce Delvec Üniversitesi öğrencilerinin sayısı ise;13.000 civarındadır. Bu sayı her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Goce Delvec Üniversitesi 2010 yılında YÖK tarafından denkliğini de almış bir üniversitedir. 1000’e yakın branşlarında uzman akademisyen ve öğretim görevlisi kadrosuyla hizmet vermektedir.
 Istip Goce Dolvec Üniversitesi saygın, kaliteli ve prestijli bir üniversite olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Istip Goce Dolvec Üniversitesi’nde bulunan bölümler ise; Hukuk Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, Müzik Fakültesi, Bilgisayar Bilimi ve Haberleşme Fakültesi, Teknik Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Filoloji fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendislik Fakültesi, Elektrik Mühendislik Fakültesi olarak sıralanmaktadır. Lisans eğitimlerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora programları da bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde spor tesisleri de bulunmaktadır. Öğrenciler için her şeyin titizlikle düşünüldüğü ve ona göre tasarlandığı Istip Goce Dolvec Üniversitesi’nde okumak için yıllık çok cüzi bir miktar harç parası ile kayıt olunmaktadır. Makedonya’da okumak, ülkemizdeki tüm üniversitelere kıyasla maddi açıdan çok daha ekonomiktir.
Makedonya'da okuyan öğrenciler sanki yurtdışında değil de Türkiye'de başka bir sehirde okuyor gibi hissetmektedir. Hem de Türkiye'de okuyan birçok öğrenciden daha az maliyetle hem de istedikleri bölümü okumaktadırlar. Türkiye'de üniversite okumak her yönden sıkıntılı bir durum haline gelmiştir. Öğrencilerin istedikleri bölümü kazanabilmesi için aileler yıllarca özel dersler ve dershanelere yüklü miktarda para dökmektedir. Yıllarca her boş vaktini dershanelerde ve ders çalışarak geçiren öğrenciler sosyal aktivitede bulunamayarak asosyal yetişmektedir. Hem ailelerin harcadığı paralar hem de öğrencilerin en güzel çağlarını dershanelerde geçirmesinin sonu genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır.
Monastery of St Petka
Öğrenciler ya istedikleri okulu kazanamamakta ya da istedikleri bölümü tutturamamaktadır. Çoğu öğrenci sevmedikleri bölümü istemedikleri bir üniversitede okumak zorunda kalmaktadır. Durum böyle olunca öğrenciler istemeye istemeye bir bölüm okuyarak başarısız olacak ve ömrü boyunca istemedikleri bir işi yapmak zorunda kalmaktadırlar. Türkiye'de istedikleri okulu okuyabilmek için ya özel üniversitelerin ağır harç paralarına katlanmak gerekmekte ya da başka şehirde devlet üniversitesinde istediği bölümü kazanıp okumak için giden öğrencinin hem harç hem barınma masraflarına katlanmak gerekmektedir. Tüm bu olumsuzluklara karşın öğrencilerin Makedonya'da hem istedikleri bölümü  sınavsız okuyabilme hem de daha az maliyetle okuyabilme fırsatı bulunmaktadır. 
            Tüm bu fırsatlardan yararlanıp kendinizi ayrıcalıklı hissetmek istiyorsanız dünyaca güvenilir, prestijli bir danışmanlık şirketi olan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile tanışmanız yeterli olacaktır. EuroStar alanında uzman kadrosuyla hem gitmeden önce Türkiye'deki tüm prosedürleri sizinle birlikte yürütecek size yol gösterecek hem de Makedonya'da da sizin yanınızda olacaktır. 
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi branşlarında uzman kadrosuyla sizlere en iyi hizmeti sunmaktan gurur duymaktadır. Misyon olarak kendilerine başvuran öğrencilerin hem Türkiye’de hem Makedonya’da yalnız bırakmamayı hedeflemiş, her durumda yanlarında olan köklü bir danışmanlık sirketidir.
Ilk günden son güne kadar kaliteli hizmet anlayisiyla çalisan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi’ne bağlı olmak bir ayrıcalıktır. Kendinizi önemli ve özel hissedeceğiniz, sıcak samimi ve güler yüzlü kadrosuyla sadece okul hayatınızda değil iş ve kariyer planlamalarınızda da sizleri bir an olsun yalnız bırakmayarak geleceğe daha güvenli adımlar atabilmenize yardımcı olmaktadır.
Yurtdışı eğitim için gerekli her desteği alabileceğiniz, çekinmeden her türlü soru ve sorununuzu dile getirebileceğiniz EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nde kendinizi güvende hissedeceksiniz. Sizde bu ayrıcalıklardan yararlanabilmek istiyorsanız tek yapmanız gereken EuroStar’ı tercih etmek olacaktır.

 

                                                                                                          

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr