MAKEDON HALKININ TARİH KOKAN İSİMLERİ

 

MAKEDON HALKININ TARİH KOKAN İSİMLERİ

            Makedonya, farklı kültürlerin izlerini bedeninde taşıyan bir Balkan ülkesidir. Uzun yıllar sonra bağımsızlığını elde ederek, özerk bir toplum olarak tarih sahnesinde yerini alan Makedonya’nın sahip olduğu kültür çeşitliliği her noktada göze çarpmaktadır. Bir toplumun kültürünü, o toplumun gelenek ve görenekleri ile sınırlandırmak oldukça sınırlı bir eylem olacaktır. Çünkü kültür, kendi içinde oldukça geniş bir kavram olma özelliği taşır.
            Makedonya’nın tarih dokusundaki çeşitlilik Makedon isimlerinde de kendini göstermektedir. Kimi beyaz, kimi siyah, kimisi ise kırmızı renkli tarihin izlerini taşır bu isimler. Birçok toplum isim konusunda, yeni nesil ile birlikte farklı alanlara yönelirken Makedonya bu konudaki geleneksel yapısını korumaktadır. Peki, nedir bu Makedon isimleri, bir geçmişleri, tarihleri var mıdır?
            Makedonya’ da kullanılan erkek isimlerinin ilk sırasını “Aleksandar” alır. Aslında bu ismin tarihçesi incelendiğinde Yunan kökenli bir isim olduğu gerçeğiyle karşılaşırız,  manası “erkek savunucusu ”dur. “Aleksandar” isminin kadın versiyonu olan “Aleksandra” da yine Makedonya’ da isim tercihleri arasında oldukça rağbet görür.  Zaman içerinde bu isimlerin “Alex,  Alekso, Aleksa, vb” sekilde kisaltilarak da kullanildigini görmekteyiz.  Bu isimlerin yani sira Makedon erkeklerine, “Nikola, Dejan, Dragan, Petar,” gibi, Makedon kadınlarına ise, “Elena, Violeta, Marija, Vesna” gibi adlar konulmuş ve bu isimler Makedon isim sıralamasında ilk 10 isim arasında yer almıştırlar. Tabi ki Makedonya da kullanılan isimler bu kadar sınırlı değildir. Yelpazeyi biraz daha geniş tutmak gerekirse şu örnekleri de verebiliriz: “Ana, Boliska, Vela, Damjana, Ema, Melek, İrina, Vasil, Teodor, Hristo teyel ve daha niceleri. 
            Makedonya da kullanılan isimler gelenekselliğini sürdürmekle birlikte, toplumun ve bireyin değerlerine göre kendi içinde devinir. Bazı isimler bazen çok tercih edilirken, bazı dönemlerde daha az tercih edilen olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu durumu belirleyende yine hiç şüphesiz toplumun yapısı, içinde yaşanılan yüzyıl ve bireysel tercihlerdir. Bir dönem Makedonya da “Suzana, Dimko, Katerina vb.” isimler çok tercih edilen iken, şuan da listenin alt sıralarında kendini göstermektedirler. Isim, kendi içinde bir umman, Makedonya’da da bu ummanın güzel örneklerine rastlamaktayız.

Kullanılan isimleri incelediğimizde Makedonya’nın tarihinden izlere de ulaşmamız zor olmaz. Yunan, Slav, Türk kökenli; Hristiyanlık’ın ve İslamiyet’in izlerinin fark edildiği isimler. Makedonya’ da ki Türk izleri yadsınamayacak derecede çoktur. Ülke sınırları içerinde yer alan Türk mimarisi bir yana Makedon halkının özerk yaşamında bile gerek insanlara konulan isimler, gerek geleneksel yapı ile bu durum göze çarpmaktadır.
            Bir Balkan ülkesi olan Makedonya’ da isim konusunun yanı sıra “lakap” konusuna da değinmek gerekli ve önemlidir. Kahramanlık, başarı, beceri ya da beceriksizlik gibi birçok etmen bir lakabın nedeni olarak karşımıza çıkabilir. Balkanlarda birçok yerleşim yerinde insanların isimleri yerine insanlara lakapları ile seslenilir. Eski dönemlerde, bu takma isimlerin kişinin gerçek isminin önüne geçtiği, hatta kişini kendi ismini artık bu şekilde benimsediği bile ifade edilir. Makedon halkı içinde de bu durum gözlenmektedir. Bunun yanı sıra Makedonlar da kişilerin isimlerinin dışında genel hitaplarında çok kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle haneye dışarıdan katılan yani dayı, amcanın eşi konumundaki kişiler genel bir isim ile çağrılırlar.

               Makedonya’nın sadece isimleri değil şehirleri, evleri, adetleri de Türkiye’ye benzemektedir. Bu benzerlik sayesinde Türkiye’den Makedonya’ya okumaya giden öğrenciler yabancılık çekmemektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi danışmanlık merkezi olarak en çok bilinen ve en çok tercih edilen merkez olarak göze çarpmaktadır. EuroStar sizlere yurtdışında en iyi eğitim olanaklarının kapılarını açmaktadır. EuroStar'ın kapısından girdikten sonra mezun olana hatta iş bulana kadar sizden desteklerini esirgememektedir. EuroStar'a ulaşmak bir telefon kadar yakındır. İnternet sitesindeki telefon numaraları ve adresleriyle ulaşabilmeniz de mümkündür.

 

           

 

           
           

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr