MAKEDONYA ALACA CAMİİ

 

MAKEDONYA ALACA CAMİİ
Makedonya Alaca Camii yaklaşık altı asırdır bütün ihtişamı ile dini ibadetlere açılmakta ve turistlerin ilgisini görmektedir. Bir Osmanlı yapısı olan Alaca Camii renkli ve çiçek desenleri ile farklılık göstermektedir. Tarihi en mistik sekilde yansitan bu mekân rengârenk çiçekler ile bezenmis bir bahçeye sahiptir. Mimari Ishak Bey olan bu manevi mekânın yapılmasında İshak beyin kız kardeşlerinin de çok yardımı olmuştur. Bu iki kız kardeşin türbeleri de yine bu bahçede bulunmakta ve ziyaretçilerin ve turistlerin uğrak yeri olmaktadır.  Mimarisinde ince işlemelere önem verilerek farklı bir görsellik oluşturulmuştur. Mimari yapısının alacalı bir görünüme sahip olması ile adı Alaca olarak belirlenmiştir.  

             İnsanlar dünyanın yaratılışından beri farklı inanış ve farklı ibadethanelere sahiptirler. Camiiler ise Müslümanların ibadethaneleridir. Osmanlı döneminde bu yapılara çok fazla önem verilmekte ve dünyanın birçok yerinde en özel çalışmalar ve mimari özellikler ile inşa edilmekte idi. Osmanlı yapıları sağlam ve özenli mimarisi ile bugün bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu yapılar bütün dünya ya kapılarını açmaktadır. Makedonya Alaca Camii de yine en özel Osmanlı yapıları arasında yer almaktadır. O dönemde birçok yapının meydana gelmesinde devlet desteği alınırken, Makedonya Alaca Camii’nin yapımında şahıs desteği kullanılmaktadır. Ishak Bey’in iki kız kardeşinin maddi desteği ile oluşturulan yapı renkli görselliği ile insanların içini ferahlatmaktadır.


Manevi havanın yoğun olarak hissedildiği bu mekânda ibadet yapmak ise Müslümanlara ayrı bir keyif vermektedir. Hurşide ve Mensure hanımların türbesinin burada bulunması da ziyaret edilmesinde en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Makedonya’nın Kalkandelen sehrinde bulunan bu güzel yapi yemyeşil bir manzaranın ortasında insanlara tefekkür etme olanağı sunmaktadır. Camii’nin içyapısı Kâbe’nin motiflerini andırdığı gibi dış yapısı da dörtgen motifleri ile dikkat çekmektedir. Müslümanların en önemli ibadethaneleri olan camiiler, dini değerleri yansıtması ile ayrı bir öneme ve yere sahiptir. Mimarisi ve renkli motifleri ile Türk yapılarının en önemli isimleri arasında yer almaktadır.
Dış mimarisinde renkli kalem işlemeleri kullanılarak farklılık ve incelik sergilenmektedir. Bu yapılar dine hizmet etmelerinin yanı sıra görselliği ve özel işlemeleri ile de ayrı bir değere sahip olmaktadır. Balkanlarda bu eserlere çok önem verilmektedir. Makedonya Alaca Camii bir yangında büyük hasar alarak onarılmaya ihtiyaç duymuştur. Bin sekiz yüz seksen üç yılında Abdürrahman Paşa tarafından yeniden onarılarak eski görünümüne sahip olmuştur. Müslüman halkın bu yapılara sahip olması ve değerini kaybetmemesi için her türlü desteği vermeleri gerekir. Bu yapılar insanların hem tarihi hem manevi hem de kültürel miraslarıdır. Bu mirası korumak adına herkes elinden geleni yapmalı ve bu yapıları diğer nesillere en güzel şekilde aktarmalıdır. Osmanlı tarihinden bize miras kalan bu yapılar hem bizler hem de diğer insanlar için büyük önem taşımaktadır.

Son yılarda yurtdışında eğitim hızla yaygınlaşmaktadır. Öğrenciler yurtdışında eğitim almak için hangi ülkeleri tercih edecekleri konusunda araştırmalar yapmakta ve eğitimleri için en doğru ülkeyi seçmektedirler. Makedonya’da son yıllarda eğitim alanında gösterdiği gelişmeler ile tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Mistik bir havaya sahip olan bu şehirde birçok üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerde ise son derece kaliteli eğitimler verilmektedir. Devlet üniversitelerine her gün artan talepler, yurt gereksinimini de beraberinde getirmektedir. Makedonya’nın en önemli şehirleri olan Istip, Bitola ve Tetova’da birçok devlet üniversitesi bulunmakta ve bu üniversitelerde en güzel şekilde eğitim verilmektedir. Türkçe Eğitim veren üniversitelerde son yıllarda büyük talep görmektedir.
Aileler yurt dışına çocuklarını gönderirken bazı şeylere dikkat ederler. Eğitim kariyerinde olumlu gelişmeler sağlayan ve kariyerini yükseltecek eğitimler veren üniversiteler bunların başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra gidecekleri ülkelerin güvenilir olması da önem verilen noktalar arasında yer almaktadır. Okullarda verilen eğitimin kalitesi ve yüksek olması bu taleplerin artışında büyük rol oynamaktadır. Bu okullarda ders veren öğretmenler alanında en bilgili olan öğretmenlerdir. Önem verilen bir diğer konu ise kalınacak yerdir. Bu taleplerin ve üniversitelerin artışı ülkede yurt sayılarının artışında da etkili olmuştur. Ayrıca yurtlarda öğrencilerin güven içinde barınmak için her türlü donanım da bulunmaktadır.
Konfora ve rahatlığa çok önem verilen yurtlarda temizlik ve hijyen de en güzel şekilde sunulmaktadır. Yurt görevlilerinin babacan tavırları ve samimiyeti ise gözlerden kaçmamaktadır. Durum böyle olunca taleplerin artışı da kaçınılmaz olmaktadır. Yemek konusu da önem verilen konular arasında yer almaktadır.

Yurtlarda öğrencilerin damak zevkine uygun ve lezzetli menüler bulunmaktadır. Hatta bu menüler öğrencilerin talepleri doğrultusunda belirlenmekte ve öğrenciler tarafından beğenilmektedir. Bunca lükse ve konfora bakınca ücretlerin yüksek olması düşünülebilir.
Öğrencilerin ve ailelerin bütçelerini düşünen devlet bu konuda ellerinden gelen indirimi yapmakta ve uygun fiyatlar sunmaktadır. Hava durumları da bir ülkede eğitim yapmak isteyenler için önem verilen noktalar arasında yer almaktadır. Makedonya genel olarak aynı seyreden iklimi ile bu zorlukları ortadan kaldırmaktadır. Ülkede Osmanlı yapılarının fazlalığı öğrencilerin kendilerini yuvalarında hissetmesini sağlamaktadır.
Tarihi ve kültürel yapısı ile önemli bir ülke olan Makedonya, gezme alanları ve muhteşem görselliği ile öğrencilerin ve turistlerin tercih ettikleri ve beğendikleri ülkeler arasında yer almaktadır. Yurtdışında okumak isteyen öğrenciler birçok ülke öğrencilerinden oluşmaktadır. Türkiye öğrencileri de bu ülkede eğitim almak isteyenler arasında yer almaktadır. Güven ile yüksek öğreniminizi yapabileceğiniz bu ülkede Türk öğrencilerin fazlalığı ile yabancılık çekmeyeceksiniz. Ülke halkının büyük çoğunluğunun Türklerden oluşması sizleri evinizde ve ülkenizde yaşıyor gibi hissetmeniz adına çok önemlidir.
            Tüm bu fırsatlardan yararlanabilmek için alanında bir numara haline gelmiş olan kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam eden ve öğrenci odaklı çalışan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile tanışmanız yeterli olacaktır. EuroStar’ın öğrencilerine sunduğu danışmanlık hizmeti haricinde aynı zamanda bir aile sıcaklığı hissedebileceğiniz güler yüzlü çalışan kadrosuyla da sizlere her konuda destek olmaktadır. EuroStar sizlere sadece ülkemizde değil aynı zamanda Makedonya’da da yanınızda olmaya devam edecektir. Siz de EuroStar ile yurtdışı eğitim hakkında merak ettiğiniz tüm soruları internet sitesinden veya telefon numaraları aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Kültürel mirasları ziyaret edebilir ve yurtdışında okumanın tadını çıkarabilirsiniz. Alaca Camii gibi birçok tarihi yapıda aynı zamanda ibadetlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr