MAKEDONYA BAŞBAKANI

 

MAKEDONYA BAŞBAKANI

Babası mobilya tasarımcısı  annesi hemşire olan Gruevski, annesi ve babası boşandıktan sonra,  annesi  4 yaşındaki oğlunu alıp birçok Yugoslav vatandaşın yaptığı gibi Libya’ya çalışmaya gitmiştir. İlk ve orta öğretimini Üsküp’te tamamlan Gruevski, 1994 yılında Bitola Üniversitesi’nin ekonomi bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Londra'daki Menkul Kıymetler Enstitüsünden mezun olmuştur.
Annesi ve babasının sürdüremediği aile hayatını ne yazık ki Gruevski’de sürdürememiş ilk eşinden boşanmıştır daha sonra Anastasija ve Sofija adında iki kızı olan Borkica Gruevski ile Mayıs 2007 yılında hayatını birleştirmiştir. İlk evliliğinde yakalayamadığı mutluluğu Gruevski bu evliliğinde yakalamıştır. Gruevski’nin kökeni Yunanistan’a dayanmaktadır. Büyükbabası ikinci dünya savaşında Yunanistan tarafında savaşmış ve 1940’da hayatını kaybetmiştir. Büyükbabasının ismi İkinci dünya savaşında şehit olarak hayatını kaybedenlerin isimlerinin geçtiği şehit anıtında Nikolaos Grouiosolarak yazılmıştır. Daha sonraki Yunan iç savasının olduğu yıllarda birçok İslav vatandaşın yaptığı gibi kuzeye göçmüşlerdir. Gruevski, ailesinden amcasının dışında politika ile ilgilenen olmadığını belirtmişti.
Ilk çalışma hayatına 1995 yılında Üsküp'teki Balkan Bankasında başlamıştır. 1999 yılının son ayında VMRO-DPMNE hükümetinde finans bakanlığı görevine getirilmiştir. Bu görevi üç yıl başarıyla sürdürmüş ülkeye KDV uygulaması ve vergi kaçakçılığının önlenmesi gibi mali reformlar kazandırmıştır.

2006 yılında Makedonya parlamento seçimlerinde liderliğini yaptığı VMRO-DPMNE partisi seçimlerde kazanmış, böylece Gruevski Başbakanlık görevine getirilmiştir. Bu seçimle beraber Avrupa’daki ikinci genç başbakanı unvanını da almıştır. Daha sonra 2008 ve 2011 yılında yapılan ikinci ve üçüncü seçimlerde de kazanıp Başbakanlık görevini başarı ile yürüttüğü halk tarafından da bir kez daha onaylanmıştır.
Makedonya Başbakanının görevi süresince Makedonya’ya çok büyük katkıları olmuştur. Avrupa ülkeleri ve Makedonya’ya yakın Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan’a sık sık ziyarette bulunup Makedonya’nın gerek ticaret gerekse eğitim açısından yurtdışından gelen Tüccarlara ve öğrencilere çok sayıda kolaylık sağladığını vurgulamıştır. En son 2011 yılında Kayseri’ye yaptıkları ziyarette, Kayserili iş adamlarını Makedonya’ya davet etmiş, şartları ve koşulları yerinde görmelerini salık vermiştir.
Yurtdışından Makedonya’ya yatırım için gelen firmalar için son derece kolaylık sağlanmıştır. Ayrıca Makedonya’da parsel alımı da hem sanıldığından daha ucuz hem de bürokrasi yönünden de oldukça kolaydır. Devlet dış yatırımcıların teşviki için elinden gelen kolaylığı mevzuatlarına da yansıtmıştır. Makedonya’da firma kurma işlemlerinde Merkez Sicil tek yetkili kurumdur. Oluşturulan tek başvuru sistemi sayesinde, şirket kurma işlemleri 4 saatte ve çok düşük maliyetlerle sonuçlandırılmaktadır. Ayrıca sirket kurmak için yerel firma şartı aranmamaktadır. 
TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Bursa’da düzenlediği Türkiye-Makedonya “Ticaret Forumu’nda”ise Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Türk gençleri ve işadamlarına muhteşem yatırım fırsatları sunduklarını söylemiştir. Başbakan Nikola Gruevski vergi oranlarının yüzde 2 seviyelerinde olduğunu, gelir vergisi almadıklarını, sosyal güvenlik vergilerini oldukça düşük seviyede tutuklarını belirtmişti. Ayrıca herkesin Makedonya’da toprak satın alabileceğini, metrekaresinin sadece 1 Euro olduğunu belirtmişti. Makedonya’da kurulacak 11 serbest bölgede yatırım yapacak yabancı yatırımcılar 99 yıl boyunca vergiden muaf tutulacak, 10 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisi ödemeyeceklerdir.
Ayrıca Başbakan görevi sırasında çok önemli projelere imza atmıştır. Bunlardan biri de 2011 yılında Tepe Akfen Ortak Girişimi olan TAV Havalimanları hedef bölge olarak seçtiği Makedonya’nın başkenti Üsküp Alexander the Great namı diğer Büyük Iskender Havalimanı’nın işletmesini 1 Mart 2010 tarihi itibarıyla üstlenmiştir. TAV Havalimanları tarafından kapasitesi artırılarak tekrar inşa edilen, özel stratejik konumu ve 500 senelik tarihi geçmişi ile Türkiye ile tarihi bağları bulunan Makedonya’nın Üsküp Alexander the Great Havalimanı, 8 Eylül 2011 tarihinde ilk operasyonlarına başlamıştır. Ayrıca Mart 2030’a kadar 20 yıl süreyle TAV Havalimanları tarafından işletilecek Üsküp Alexander the Great Havalimanı yılda 4 milyon yolcuya hizmet edecek kapasiteye ulaşmıştır.  Gruevski’nin Makedonya’nın Avrupa Birliğine girmesi yönündeki çalışmaları da takdir edilmektedir. Gruevski,  AB’ye tam üyelik öncesinde yatırım yapan sanayicinin kazançlı çıkacağını da her fırsatta vurgulamaktadır. Ayrıca sunulan bu fırsatların AB’ye tam üyelik gerçekleştikten sonra sunulamayacağını bu yüzden yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarının elini çabuk tutması gerektiğini de belirtmiştir.

Makedonya Başbakanının eğitime verdiği önem açıkça bilinmektedir.  Özellikle son dönemlerde Türkler de Üniversiteyi Makedonya’da okumayı tercih etmektedir. Hem YÖK’ten kabul görmektedir hem de Türkiye’deki dershane paralarından bile daha ucuza mal olmaktadır. Özellikle tıp ve eczacılık alanında Avrupa müfredatı ile devlet hastanelerinde uygulayan tıp ve eczacılık derslerinin yaklaşık fiyatının 1000 Euro olduğu belirtilmektedir. Her iki ülke arasında da uluslar arası ilişkiler açısından bu eğitim imkânları çok önemlidir. Makedonya açısından ticaret ilişkilerini de olumlu yönde etkilemektedir. Makedonya ile 400 milyon dolar civarında olan ikili ticaretimizi 1 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir.
 Makedonya ile dış ticaretin artırılması, oraya üniversite eğitimi için giden öğrencilerinde ilerideki ticaret hedeflerine faydalı olacağı aşikârdır. Üniversite eğitimi sırasında Makedonya’daki ticari açıklıkları veya fazlalıkları keşfedip, ithalat ve ihracat ile uğraşmayı hedefleyen öğrenciler için, üniversitede okumanın yanı sıra üniversiteyi bitirdikten sonraki atılımları için bulunmaz bir fırsattır.
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi verdiği hizmet ile rakiplerinden sıyrılıp zirveye oturmuş köklü bir şirkettir. Öğrencilerin tercihleriyle ilgili itina ile çalışmalarına devam eden EuroStar'a internet sitelerindeki telefonlar aracılıyla ulaşmak da mümkündür. 

 

                                                                                                                  

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr