MAKEDONYA'DA OKUMAK

 

MAKEDONYA’DA OKUMAK
Üniversite okumak denildiğinde maalesef ki akla ilk olarak; ülkemizdeki zorlu sınav aşamaları, öğrencilerin gösterdikleri çaba ve sonunda çoğunlukla emeklerin boşa gitmesi gibi olumsuzluklar gelmektedir... Öğrenciler ya istedikleri bölümü kazanamamakta ya istedikleri üniversiteye girememekte ya da iyi puan aldığı halde kontenjanları dolduğu için hiçbir okula yerleşememekte...
Ülkemizde istediği üniversite ve aynı zamanda istediği bölümü tutturabilen öğrenci sayısı çok azdır. Genelde öğrenciler istediği bölüme göre değil, puanının tuttuğu bölümleri tercih edip o alanlarda eğitim görmek girmek zorunda kalmaktadır. Hiç duymadıkları, hakkında hiçbir fikri olmadığı bir bölümü tutturduğu için mecburiyetten okuyan öğrenciler de mevcut örnekler arasında yer almaktadır. Tabi böyle olunca öğrenci isteksiz bir şekilde derslere girip sevmediği bir bölümü sırf üniversite mezunu olabilmek adına isteksizce okumakta ve derslerinde çok fazla başarı gösterememektedir. Okulunu bitirdikten sonra da sevmediği bir işi hayatı boyunca yapmak zorunda kalmaktadır. Tüm bu olumsuzluklar gerçekleşirken dökülen paralar da cabasıdır. Aileler ya özel üniversitelere çuvalla para dökmekte ya da devlet üniversitesi kazanıp başka şehirde okuyan çocuğuna hem barınma hem de diğer ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Hâlbuki ülkemizde yurt dışı eğitimin avantajları hiç görülmemekte ve bu konu hakkında hep bir önyargı ile yaklaşılmaktadır.
Yurt dışında hem iyi bir eğitim alıp hem de maddi açıdan bütçe sarsılmadan okumak mümkün. Bu avantajlardan yararlanılabilecek en iyi ülke olarak Makedonya gösterilebilmektedir. Makedonya’da öğrenci olarak yaşamak demek, istediğiniz bölümde okuyup istediğiniz mesleği yapabilmeniz demektir.

Üniversiteye giriş için sınav stresi yok, istemediğiniz bölümü kazanıp mecburiyetten okuma zorunluluğu yok, uçuk rakamlarda harç paralarını ödemek yok... İstediğiniz bölümü okumanın keyfine varmak ve bunun için çuvalla para dökmemek için yapmanız gereken tek şey Makedonya’da üniversite okumaya karar vermek.
Makedonya öğrenciler için her türlü imkânı bünyesinde barındıran bir ülkedir. Öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği her şeyi bulabilmesi mümkündür. Kütüphane açısından zengin bir kültürel arşive sahip olan, aynı zamanda içerisinde internet erişimi de bulunmasıyla her ihtiyaca cevap veren kütüphaneler bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin sosyal aktivitelerde bulunabilmesi için de her şey düşünülmüştür. Tiyatro, sinema, edebiyat, şiir ile ilgili her türlü sanatsal faaliyetlerin yürütüldüğü kültürel merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlerde öğrenciler birbirleriyle daha çok kaynaşıp kültürel aktivitelerde bulunabilmektedirler. Ayrıca bu kültürel faaliyetler içerisinde aktif olarak rol alabilme imkânları da bulunmaktadır. Böylelikle öğrenciler Makedonya’da sadece üniversite okuyor olmayacak bir yandan çeşitli aktivitelerle kendilerini de geliştirebilecekleri fırsatları olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra Makedonya’da birçok sportif faaliyette de bulunabilecekleri tesisler bulunmaktadır. Bunların başında futbol, basketbol, voleybol, tenis, satranç gibi çeşitli sportif aktivitelerin yapılacağı tesisler bulunmaktadır. Böylelikle öğrenciler boş vakitlerini spor aktiviteleriyle geçirip hem spor yapacak hem eğlenmiş olacak hem de gruplaşıp takım ruhuyla arkadaşlarıyla kaynaşacaklar. Ayrıca Makedonya’nın Türk kültürü ile benzer yönlerinin olması ülkemizden giden öğrencilere bir avantaj olarak nitelendirilmektedir. Mahalleleri, evleri, yapıtlarıyla Türk mozağinin örneklerine benzeyen Makedonya’da yaşarken ülkemizdeymiş gibi hissedecek ve yabancılık çekmeyecekler. Bunların dışında öğrencilerin eğlenip güzel vakit geçirebileceği bar, disko, kafe ve restaurantlar da bulunmaktadır. Öğrenciler güzel vakit geçirip, Balkan müziklerinin eşsiz melodileri eşliğinde, ülkeye özgü Balkan danslarını izleyebilecekleri bu güzel kültürün içinde bulunup derslerin stresini de atabilecekler.

Sayılan tüm avantajların yanı sıra okulu bitirip geldikleri zaman tüm kapıları sonuna kadar açacak anahtarı da almış olacaklar. Çünkü Makedonya’da alınacak olan diploma sayesinde sadece ülkemizde değil, Makedonya ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında da çalışma imkânı sağlanmış olacak. Ayrıca başvurularında bulunurken CV’lerinde bulunan Makedonya üniversitelerinden birinin ismi olması sayesinde işverenler için ayrıcalıklı ve bir adım önde olacaklar. Kariyer yapmak isteyen öğrenciler için Makedonya’da okumak kaçırılmayacak bir fırsat olarak öne çıkmaktadır. Tüm bunların yanı sıra istedikleri bölümü okuyacak ve bu nedenle derslerini severek dinleyecek, isteyerek çalışacak ve tabiî ki bunların sonucunda başarı elde edecekler ve ömürleri boyunca sevdikleri mesleği yapmanın özgüvenini yaşayacaklar.
Insan sevmediği istemediği bir bölümde okurken derslerine çalışması zordur, isteksiz okula gider ve bunun sonucunda doğal olarak başarısızlık yaşarlar. Bu nedenle sevdiği istediği bölüme sınav stresi olmaksızın girip, okulunu başarılı bir şekilde bitiren bireyler yetişecek ve sevdikleri mesleği yapabilme imkânı tanınacaktır.
Tüm bu imkânlardan siz de faydalanmak istiyorsanız size tüm başvuru prosedürlerinde yardımcı olacak Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurmanız yeterli olacaktır. Eurostar sizlere her adımınızda hem ülkenizde hem Makedonya’da yardımcı olacak, yol gösterecek. Ülkemizden çıkmadan önce gerekli evrakların hazırlanması aşamasında tüm detayları titizlikle takip edip sizlere yardımcı olacak bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Makedonya’ya gittiğinizde de danışmanlık büroları sizlere gereken her türlü yardımda bulunup sizinle teması hiç kesmeyecektir. Türkiye’de en güvenilir ve en saygın yurtdışı eğitim danışmanlığı olan Eurostar, alanında uzman kadrosuyla sizlere en üstün hizmeti sunmaktadır.

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr