MAKEDONYA'DA TIP OKUMAK

 

            MAKEDONYA’DA TIP OKUMAK

Balkanların en sevimli, en ekonomik ve en kozmopolit ülkesinde üniversite öğrencisi olmak bambaşka bir keyif olsa gerek… Yurt dışında eğitim alıyor olmanın zorluklarından arındırılmış bir ülke olması, Makedonya’yı pek çok ülkeden çok daha avantajlı kılıyor. Tam bir üniversite ülkesi olan Makedonya, öğrencilerin özgürce eğitim alabildikleri ve çeşitli fakültelere sınavsız girebildikleri ülkelerdendir. Son derece kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, gayet donanımlı, bilgili hatta tecrübeli birer birey olarak mezun olma şansını da elde etmiş oluyorlar.
Yüksek öğrenim almak için Makedonya gibi bir ülke dururken, belirli puanları yakalamak için zaman kaybetmeye devam etmenize hiç gerek yok. Okumak istediğiniz bölüm ve seçtiğiniz meslek size çok yakın. Öncelikle bilmeniz gereken bu ülkenin pek çok üniversitesinde okuyarak aldığınız diplomanın Türkiye’de de geçerli olduğudur. Çünkü YÖK pek çok Makedon üniversitesini tanıdığını açıkladı. Şayet planlarınız arasında Avrupa ülkelerinde yaşamak, çalışmak veya master yapmak varsa, o zaman en doğru seçimi bu ülkenin üniversitelerini tercih ederek zaten yapmışsınız demektir. Çünkü AB üyeliği yolunda önemli bir yol kat ederek ön müzakereleri tamamlayan bu Balkan ülkesinden aldığınız diploma tüm Avrupa ülkelerinde de tanınıyor.
Dilediğiniz Avrupa ülkesinin dilediğiniz Üniversitesine hatta dünyanın en saygın üniversitelerine dahi master başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Böyle bir avantajı siz de lehinize çevirmek ve artık akademik yaşamınıza ilk adımı atmak istemez misiniz?


Makedonya’da tüm bölümler yabancı kökenli öğrenci kabul ediyor. Bu maddeyi de avantaj hanenize ekleyebilirsiniz. Özellikle Tıp alanında eğitim veren fakülte ve bölümler Türk gençlerinden büyük bir ilgi görüyor. Tıp, diş hekimliği, eczacılık veya fizik tedavi bölümlerinden dilediğinizi seçip kaydınızı yaptırabiliyorsunuz. Üstelik herhangi bir sınava girmeden!
Peki, nasıl bir eğitim süreci sizi bekliyor olacak, tıp alanında nasıl bir eğitim sistemi hâkim, mezuniyet sonrası alacağınız diplomanız nerelerde geçerli olacak?
Iste Makedonya’da tıp öğrencisi olmanın avantajları... Öncelikle bilmeniz gereken bu ülkenin üniversitelerinde tıp eğitimi almak için herhangi bir şartı yerine getirmeniz ya da belirli koşullara uyuyor olmanız gerekmiyor. Dileyen herkes bu eğitimi alabiliyor. Makedonya’nın devlet üniversitelerinde verilen tıp eğitiminde ülkenin resmi dili olan Makedonca geçerli oluyor. Yani tıp eğitimini Makedonca alacaksınız. Böylece bir yabancı dili daha çok iyi bir düzeyde öğrenmiş olacaksınız. Ancak hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü ülkeye gitmeden önce Türkiye’de bu dili öğrenmek zorunda değilsiniz. Makedonya ülkesinde okumak isteyen gençlere bir yıl hazırlık eğitimi veriyor. Bu hazırlık sürecinde size ülkenin dili öğretiliyor. Üstelik son derece uzman olan okutmanlar tarafından… Hayat standartları açısından hiçbir zorluk çekmeyeceğiniz ülkelerden biridir Makedonya. Avrupa’nın hayat standartları ülkede yerleşmiş durumda.

AB müzakereleri bakımından çok yol kat eden bu ülke simdi belirli bir standardı yakalamış olmanın keyfini sürüyor. Özellikle Üsküp’te yer alan ve öğrencilerin gereksinimlerini fazlasıyla karşılamak ile ün yapmış olan Kiril Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi son derece kaliteli bir eğitim veriyor. Hatta ülkemizdeki pek çok üniversiteyi eğitim kalitesi ile gölgede bırakmış durumda. Makedonya’da tıp eğitimi almak da ülkemizden çok daha ekonomik rakamlara tekabül ediyor. Özellikle Istip Goce Delcev Üniversitesi’nden yana tercih kullanırsanız harç ücretlerinin son derece düşük olduğunu görebilirsiniz. Bu arada Makedonya’da tıp eğitimi alırken tıpkı ülkemizdeki gibi yıllık harç ücretini iki taksitte ödeme seçeneğiniz bulunuyor.

Bu arada sizlere bir hatırlatma da yapalım. Bu ülkeye gitmeden önce oturma izni için başvuruda bulunmayı unutmamanız gerekiyor. Şayet bir yurt dışında eğitim danışmanlığı sirketi ile iletişime geçerseniz yapmanız gereken tüm işlemleri sizlere detaylı bir şekilde bildireceklerdir.
            Alacağınız tıp eğitiminin Avrupa Bolonya Akreditasyonlu olacağını da hatırlatalım. Dolayısıyla eğitimin kalitesi de müfredatı da Avrupa standartlarını yansıtıyor. YÖK denkliği de bulunan bölümlerden mezun olduğunuzda mavi diploma alıyorsunuz. Yani doktorluk, eczacılık, diş hekimliği veya fizik tedavi uzmanlığı görevlerinizi Türkiye de dâhil olmak üzere tüm ülkelerde yapabiliyorsunuz.
Bununla birlikte Makedonya’da okumanın getirdiği avantajlardan da istifade edebileceksiniz. Sahip olacağınız Shengen Vizesi size tüm Avrupa ülkelerinin kapısını açıyor. Dilediğiniz ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Yani yaz aylarınızı çeşitli ülkelerde gezmeye ayırarak Ingilizcenizi geliştirme ve bir süt seviyeye taşıma şansını da yakalamış olacaksınız. Aynı zamanda Makedonca da biliyor olmanız mesleki kariyerinize rakiplerinizden bir adın önde başlamanızı beraberinde getirecektir. Tıp eğitiminiz devam ederken bir yandan pratik anlamda da bilgi edinmeye başlayacaksınız. Özellikle son sınıfta ülkenin çeşitli hastanelerinde görev alma olanağını yakalayabilirsiniz. Böylece mezuniyetiniz ile birlikte kolaylıkla mesleğinize başlayacaksınız.

Siz de bu ülkenin çeşitli üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz. Sınav sistemi nedeniyle hayallerinizi daha fazla ertelemek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken sadece bir eğitim danışmanlığı sirketi ile iletisime geçerek, danışmanınız aracılığı ile Makedonya’da bulunan üniversiteler arasından dilediğinize başvuru yapmak olacak. Barınmadan kayıt işlemlerine kadar her türlü konuda sizlere rehberlik yapan şirketler, sizin adınıza pek çok prosedürü gerçekleştiriyor. Size sadece hem Makedonya’nın hem de hayallerinizdeki bölümde okuyor olmanın tadını çıkarmak kalıyor. 
            EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi herkesin hayalini kurduğu kaliteli bir üniversite eğitiminin yollarını siz değerli öğrencileri ile paylaşmaktan gurur duymaktadır. EuroStar kendisine başvuran öğrencilere yurtdışı eğitim ile ilgili tüm bilgileri vermekle kalmayıp aynı zamanda yol göstermektedir. Bu hizmetlerden siz de yararlanmak istiyorsanız EuroStar'ın resmi internet sitesindeki telefon numaralarıyla irtibata geçebilirsiniz.

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr