MAKEDONYA

 

                                       MAKEDONYA


Makedonya, Osmanlı’nın en büyük mirasıdır bizlere. Balkanların soğuğunda yeşermiş büyülü bir güzelliktir Makedonya. Sıcacık insanlarının daima gülen yüzleri ile hayata bakış açınız değişecek burada. Kültürünü, örf ve adetlerini yitirmemiş bir miras. Balkanlarda yer alan Makedonya’ya gittiğinizde asla yabancılık çekmezsiniz. Makedonya’ya ulaşım oldukça kolaydır. İster hava yolu ile isterseniz karayolu ile gidebilirsiniz. Makedonya’ya giriş vize de gerekmemektedir.
Makedonya’da sadece Türkçe konuşarak gezmek mümkündür. Makedonya sokaklarında gezerken kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden oluşan evler etrafınızı sarmalayacak. Arnavut kaldırımları karşılayacak sizi. Bir de Üsküp Türk çarşısının varlığı size sanki Türkiye’deymişsiniz gibi hissettirecek. Terzisi, kasabı, manavı, şirin küçük dükkânları ile yaşadığınız atmosfer sizi güvende hissettirecektir.

Makedonya halkı sıcakkanlı ve misafirperverdir. Geçmişten günümüze tüm örf ve adetlerine bağlı bir toplum yapısına sahiptir. Burada yaşayan Türk halkı vatan özlemi ile gelen tüm misafirleri hasretle kucaklamakta ve her konuda üniversiteli gençlere destek olmaktadır. Burada eğitim gören gençler oldukça güvenli ve huzurlu bir ortam içerisinde yaşamaktadırlar. Makedonya’da üniversite okuyabilmek için bir danışmanlık hizmetinden yardım almanız gerekmektedir.

Kaliteli hizmet ve öğrenci odaklı çalışmalar sunan EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi alanında uzman ve güler yüzlü çalışanları ile sizlere sadece bir telefon uzaklığında bulunmaktadır. Siz de bu ayrıcalıklı hizmetten yararlanmak istiyorsanız internet sitelerindeki telefonla ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Makedonya’da yaşayan Türkler son derece çalışkan ve saygılı insanlardır. Arı gibi hiç durmadan çalışır ve yorulmak nedir bilmezler. Bu ülkede yaş ortalaması 75’tir. Çok daha uzun yaşayanlar da yer almaktadır. Bu uzun ve sağlıklı ömrü Makedonyalılar, hareketli ve pozitif bir yaşama borçludurlar. Yedikleri besinlerin doğal olmasının da önemi elbette son derece büyüktür.

Makedonyayemekleri de bizim yemeklerimiz ile örtüşmektedir. Burada et oldukça sevilen bir yiyecektir. Etin de kalitesi son derece yüksektir. Büryan, türlü, elbasan tava, Rumeli Köftesi en sevilen ana yemekler arasında yer almaktadır. Börek, Simit Poğaça, kol böreği, tiganisa, sekerpare, sütlaç, baklava ve yine tadı krem karamele benzeyen kaymaçina yemeden gelinmemesi gereken yiyeceklerdir.


Üsküp Türk çarşısı, Kale, Yahya Paşa Camii, Vardar Nehri, saat kulesi, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa camii, Murat Paşa camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü, Kurşunlu Han, Vodina Tepesi, Ohri Gölü, Harabati Baba Bektaş Tekkesi görülmesi gereken önemli yerler arasında bulunmaktadır. Şehrin ortasından geçen Vardar nehri yeni ve eski şehri birbirinden ayırmaktadır. Modern, yüksek binaların yer aldığı taraf yeni Üsküp’ü; eski binalar ve camilerin yükseldiği bölümde eski Üsküp’ü temsil etmektedir.
Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Bir yakada Arnavutlar ve Müslümanlar, diğer yakada ise Ortodoks Hristiyanlar yaşamaktadır. Üsküp Osmanlı tarihini yaşatan bir kent olmanın yanında ülkenin en büyük yerleşim merkezidir. 1392 yılında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 520 yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetini sürmüştür bu topraklarda. Medeniyetin de gelişi Osmanlı ile olmuş Üsküp’te. Şehrin orijinal dokusuna Osmanlı asla zarar vermemiştir. Hanlar, hamamlar, çarşılar, camiler yaptırmışlardır.
Üsküp Türk Pazarı Old Bazaar olarak geçmektedir. Pazarda ki esnafın yarısından fazlası Türk’tür. Çarşı içerisinde görülecek tarihi yapılar mevcuttur. Mustafa Paşa Camii, Sulu Han, Kurşunlu Han, Davut Paşa Hamamı ve eski Türk evleri burada yer alıyor. Suluhan ise bugün müze olarak kullanılmakta ve Osmanlı mimarisinin bir eseri olarak yer almaktadır. Isa Bey Camii ise bahçesinde yer alan 550 senelik bir ağaca ev sahipliği yapmakta. Ağaç 20 metre yüksekliğinde ve 7 metre çapındadır.
       Yine Osmanlı Mimarisi ile özdeşleşmiş bir yapı olan Taşköprü’de burada yer almaktadır. Köprü Sultan 1. Murat döneminde yapılmıştır. 13 göze sahiptir. 1963 yılında gerçekleşen bir depremde yıkılmış ve sonrasında restore edilmiştir.
Makedonya’da yaşanılacak yerler arasında Üsküp’ten sonra Ohri gelmektedir. Üsküp’e otobüsle 3,5 saat mesafede yer almaktadır. Nüfusu sadece 42.000’dir. Kalbinden Ohrid Gölü geçen Ohri tam bir doğa harikasıdır. Son derece temiz havası, yeşili ve mavisi ile gönülleri fethetmekte ve yaratıcılığı geliştirmektedir. Ohri şirin mi şirin bir şehir. Film setlerini anımsatıyor. Tarihi mekânların doğal güzellikler ile eşleştiği bir yer burası. Vodna Dağında milenyum haçı yer almaktadır. Devasa büyüklükte bir haçtır. Tam 46 metre kanat açıklığına sahiptir. Yüksekliği de 70 metredir. Hac sehrin her yerinden rahatlikla görülebilmektedir
Makedonya her şehri ile gelenek ve görenekleri ile sizi zamanın içerisinde modern bir yolculuğa çıkaracak ve başarınıza başarı katacaktır.


Makedonya’da eğitim almayı düşünüyorsanız Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezine başvurabilirsiniz. İdealinizdeki bölümü okuyarak kariyer hayatınıza devam edebilirsiniz. Eurostar Eğitim merkezi birçok konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir. Eğitim görmek istediğiniz okul hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için Eurostar irtibat bürolarını arayabilirsiniz. Güçlü danışmanlık hizmetiyle yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilere kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir.

 

HakkImIzda

EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi Danışmanlığı yurtdışında ve yurdumuzda başlattığı eğitim danışmanlık ve hizmetini Türkiye'de ve yurt dışında başarı ve titizlikle sürdürmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi yurtdışında bulundukları ülkelerde uluslar arası öğrencilere hizmet vermek amacı ile öğrencinin bireysel ve toplumsal yaşamın ve kademesini belirleyen kaliteye ve sürekliliğini tamamlanmayan, zamanın geri alınamayacağı gibi yarıda bırakılan hiçbir eğitimin yararlı olmayacağı, yarım bırakılan hiçbir hizmetin de faydası olmayacaktır ...
Devamı...

ILETISIM

Istanbul Merkez kayit ofisi :

Istiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5 Taksim/ Istanbul/ Türkiye

Istanbul Tel : 0212 244 66 00

Istanbul Faks: 0212 244 66 01

Mail Adreslerimiz:
info@yurtdisindaegitim.com.tr